Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Międzynarodowa konferencja o filozofii chrześcijańskiej w kontekście naturalizmu


Międzynarodowa konferencja o filozofii chrześcijańskiej w kontekście naturalizmu

  W dniach 24-25 września 2024 r. w Uniwersytecie Ignatianum odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Filozofii Chrześcijańskiej „Christian Philosophy Facing Naturalism”. Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Instytut Filozofii.

Był to bardzo intensywny czas spotkań i dzielenia się wynikami badań i refleksji filozofów z wielu krajów i ważnych ośrodków filozoficznych. 36 prelegentów pochodziło z: USA, Indii, Australii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Szwajcarii, Czech, Niemiec, Finlandii, Chorwacji, Austrii i Francji. Reprezentowali oni uznane ośrodki akademickie, niektóre z wysokimi pozycjami w światowych rankingach, np. Cambridge University, Oxford University, Helsinki University. Bardzo ważna była obecność i interakcja z grupą najwybitniejszych współczesnych filozofów chrześcijańskich: Robertem C. Koonsem (University of Texas at Austin), Charlesem Taliaferro (St. Olaf College, USA), Peterem van Inwagenem (University of Notre Dame, USA), Jackiem Wojtysiakiem (Katolicki Uniwersytet Lubelski). W bardzo ożywionej i bogatej w ścierające się poglądy dyskusji (która poświęcona była refleksji nad specyfiką, źródłami, uwarunkowaniami i konsekwencjami naturalistycznego obrazu świata i człowieka) spotkali się profesorowie Wodzisław Duch (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Georg Gasser (Uniwersytet w Augsburgu).

Referaty i dyskusje podczas konferencji pokazały, że choć można widzieć w naturalizmie zagrożenie, to można też dostrzec w nim szansę na bardziej krytyczną ocenę istniejących rozwiązań w filozofii chrześcijańskiej i wypracowanie nowych. Potrzebne jest lepsze zrozumienie zarówno samego naturalizmu, jak i tego, co różne nauki mówią o świecie i człowieku. Naturalizm pozwala filozofii utrzymywać kontakt poznawczy z naukami szczegółowymi. Filozofia chrześcijańska nie musi jednak zajmować pozycji obronnej. Wręcz przeciwnie, może przemyśleć swoją relację do tej wpływowej tradycji filozoficznej i ukazać jej istotne ograniczenia i słabości, czerpiąc jednocześnie inspirację do własnego rozwoju.

Dla wszystkich obecnych były to niezwykle owocne dni w Krakowie, pełne ciekawych ludzi, ważnych przemyśleń i stosów notatek. Konferencja była dobrą okazją do nawiązania kontaktów z badaczami z całego świata. Pragnieniem organizatorów było umożliwienie im uczestnictwa, dlatego była to konferencja hybrydowa (onsite-online) w całości prowadzona w języku angielskim i streamowana na youtube, pozwalająca prelegentom na interakcję z ludźmi z całego świata.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom obecnym fizycznie lub wirtualnie za ich kreatywny wkład we wspólne myślenie i inspirujące dyskusje, które przeciągnęły się do późnych godzin nocnych!

Podziękowania dla sprawnego zespołu organizacyjnego: Szczepan Urbaniak SJ (sekretarz konferencji), Jarosław Kucharski, Piotr Mazur, Maciej Jemioł, Wojciech Żak, Oskar Lange, Jacek Poznański SJ, a także Jakub Pruś, Carl Humphries i ekipa techniczna pod kierownictwem Studia Inigo i Jakuba Nowickiego.

Projekt był współfinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka II”.

Jednym z ważnych celów konferencji jest promocja Krakowa jako ważnego międzynarodowego ośrodka filozofii chrześcijańskiej. Dziękujemy Miastu Kraków za dofinansowanie w ramach programu „Krakowskie Konferencje Naukowe”.